Ülkemizde 4 Mayıs 2016’da vizyona girmiş 13 Saat: Bingazi’nin Gizli Askerleri (13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi) Şahsen ben vizyona girdiğini dahi duymadım. Şükür! Türk Sineması son yıllarda büyük çıkışta – her ne kadar bel altı espirilerin göbek attığı, birbirinin tekrarı komedi filmleri de olsa- da Hollywood filmleri pek yer bulamıyor sinemalarımızda.

Filmin yönetmeni Hollywood stüdyolarının büyük bütçeli filmlerine imza atan Michael Bay. Hatırlatmak açısından Bay; Bad Boys I-II, The Rock, Armageddon, Pearl Harbor, The Island, Transformers Serisi gibi oldukça büyük bütçeli filmlere imza atmış bir isim. İşlevden çok büyüklüğe – Size Does Matter- önem veren bir abimiz Bay 🙂 Doğal olarakta büyük bütçe, gişe de büyük hasılat demek.

Filmin oyuncuları üzerine söylenecek pek sözüm yok. Sıradan, herkesin oynayabileceği roller ve oyunculuklar.

Gelelim filmin konusuna; Libya’da demokrasi ve daha özgür bir yönetimin başa gelmesi için CIA destekli operasyonda Kaddafi tahtından indirilip öldürülmüştür. Bir büyükelçilik ve bir de  gizli CIA ofisi kalmıştır Libya’da. ABD’ye kızgın Libyalı TERÖRİSTLER! – buraya dikkat- tam da 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde toplanıp ellerinde uzun namlulu silahlar ve roketatarlar ile elçiliğe yürürler. Bura da amansız bir çatışma başlar, elçi ve 3 güvenlik görevlisi öldürülür. Bir kaç görevli de yakındaki CIA merkesinden yardım ister. 6 çam yarması eski asker CIA şefini hiçe sayarak kahraman olmak için elçiliğe giderler. Orada kısa bir çatışmanın ardından hayatta kalanları da alarak CIA merkezine dönerler. Hızını alamayan TERÖRİSTLER! daha büyük bir grupla toplanarak CIA  merkezine saldırırlar. Ve bu çatışma 13 saat sürer.

Sonuç olarak bir iki asker ölür ama yüzlerce Libyalı TERÖRİST de canından olur. Filmin anlattığı bu. Elçilik saldırısı ve orada yaşananlar ABD hükümetince de açıklandı. Geri kalan hikaye ise büyük ihtimalle filmin senaristi tarafından uyarlandı – salladı yani- .

Dikkatimi çeken bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim; toplanan Libyalı TERÖRİSTlerden birinin üzerinde kırmızı bir tshirt ve tam ortada beyaz ay yıldız vardı. Yine başka birinin elinde tuttuğu megafonun üzerinde de kırmızı zemin üzerinde beyaz ay yıldız yer alıyordu. Kasti yapılmış bir gönderme gibi geldi bana. Gerçi Libya bayrağında da beyaz ay yıldız var ancak zemin farklı renklerde… Yeri gelmişken bunu da belirtmek istedim.

Başlıkta “Hem nalına, Hem mıhına” demiştim…. Evet Bay, askerler aracılığı ile ABD’nin dış politikasını eleştiriyor gibi görünse de her fırsatta büyük devlet olduklarının da altını çizmeden geçemiyor. İphonelar, İpadler, McDonaldslar, hep gözümüze sokuyor bunları. Ve filmin son sahnesinde elçiliğin bahçesindeki havuza düşmüş ama suyun yüzünde dalgalanan bir ABD bayrağı…

Aksiyon ve savaş filmi seviyorsanız, düşünmeden, kafa yormadan izleyebilirsiniz. Film de yer yer Kara Şahin Düştü’ye benzer sahneler de var. Bay çokça izlemiş belli ki bu filmi 🙂

Filmin bütçesi 50 Milyon dolar. ABD hasılatı 52 milyon, ABD dışı dünya hasılatı ise 47 milyon dolar.

Gereğinden uzun bir film: 2 saat 24 dakika. İMDB Puanı: 7.4/10 Benim Şahsi Puanım İse: 6.5/10

Bu arada Michael Bay, çektiği 4 Transformers filminin üzerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Çekimleri süren Transformers: The Last Knight 2017’de sinemalara gelecekmiş…

 

1  2 3 5 4