Bilim-kurgu, edebiyat ve sinema da bir çoğumuzun ilgisini çeken bir tür. Özellikle sinema yüz yılı aşkın bir süredir bir hayli beslenmiştir bilim kurgu hikayelerinden.

İnsanoğlu gününü tüketen ve geçmişin hatırılarına hapseden bir varlık olarak geleceği hep merak etmiştir. Kendi varlığının gelecekteki durumu ve dünyanın nasıl bir yer olacağı bu merakın ilk düşünce biçimleridir. Günümüzden on, elli ve de yüz yıl sonra dünya nasıl bir yer olacak? Daha düne kadar mektup yazan, gazete ve radyo aracılığı ile dünyadan haberdar olan insanoğlu tarihte çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde internet, sanal gerçeklik ve dev uzay projelerini sıradan birer gelişme olarak görmeye başladı bile.  Gelecek her zaman popülerliğini koruyan bir zaman dilimi olarak kalacak gibi.

H.G. Wells, Jules Verne, Arthur G. Clarke ve Isaac  Asimov… Her biri bilm kurgu dalında çok önemli eserlere imza atmış birer edebiyatçı. Eserleri bir çok filme ilham kaynağı olmuştur. Defalarca filmleri çekilip ekranlarda ilgi ve merakla izlenmiştir. Bilim-kurgu sinemasının babası sayılabilecek ve akla gelen ilk isim ise elbette Stanley Kubrick’dir. Günümüzde bu türün en büyük temsilcileri ise Robert Zemeckis, Steven Speilberg, George Lucas, James Cameron, Wachovski Brothers ve (yaptığı işlere hayran olduğum) Cihrostepher Nolan sayılabilir.

Gelelim asıl konumuz olan Ascension dizisine. Diziyi tanıma hikayem çok ilginç olmamakla birlikte bir nevi kazara oldu diyebilirim. Son dönemim en popüler dizileri The Walking Dead ve Game of the Thrones sezon arası verdikçe farklı dizi arayışlarına girerim. Ve genelde tüm bölümleri bitmiş ve finali yapmış dizileri seçerim ki, bölüm bekleme derdi olmadan hızlı bir şekilde izleyebileyim. Ascension ( yükseliş, yükselmek, göğe yükselmek anlamımda kullanılan bir kelime) bilim kurgu ve üç bölümlük mini bir dizi şeklinde planlanmış. 2014 yılında çekilen dizi kısa özeti ile ilgimi çekti ve üç bölümü de bularak ard arda izledim.

Konusunu kısaca özetleyecek olursam: “Amerikan Başkanı Kennedy hükümetinin 1963′te uzaya gönderdiği yüzlerce insanın serüveni. Ascencion isimli uzay aracıyla 100 yıl sürecek bir yolculuğa çıkan erkek, kadın ve çocuklar yeni bir dünya yaratıp, insanlığın devamını sağlayacaklar.”

Diziyi izlemeyen ve izlemeyi düşünen kişiler bu noktadan sonra yazacaklarımı okumasınlar çünkü yüksek oranda spoiler içerecek.

Özellikle üç bölüm olarak planlanan bir dizinin seti için bu kadar emeğin harcanması, geçtiği döneme uygun mekan ve kıyafet tasarımları gerçekten çok başarılı.

Dizi mükemmel bir ilk bölümle sahne alıyor. Tasarlanan mekanlar ve hikayede ki gizem sizi hemen etkisi altına alıyor. Büyük bir merakla izlemeye başlıyorsunuz. Ana konu güzel, özellikle ilk bölümün sonundaki twist harika, ancak ikinci bölümden itibaren kurgudaki hatalar göze batmaya başlıyor.

Ascension projesinin devlete mi yoksa özel bir girişime mi ait olduğunu anlayamıyorsunuz. İlk iki bölümde devletvari bir hava var, ama sonradan tc (Türkiye Cumhuriyeti değil 🙂 ) group diye özel şirket havası olan bir grup işin içine giriyor. Ki bu denli büyük bir projenin devlet olmadan yürütülemeyeceği aşikar.

Projenin başlangıç sebebi çok net değil, yıldızlara gitme simülasyonu mu yoksa insanoğlunun evrimini hızlandırma çalışması mı? Bu soru son bölüme kadar net olarak cevaplanmıyor. Seyirci kendi soruları ve düşünceleri ile baş başa bırakılıyor.

Teknik bilgilerden dizi boyunca bahsedildiği halde, bu geminin hızı ne? Proxima’ya yüz yılda gitmek için herhalde Orion ya da Longshot tarzı bi şey olması lazım, yerçekimi nasıl halloldu, dünyayla iletişim neden kopuk vs vs?? Bu ve benzeri bir çok soru havada asılı kalıyor.

Tüm olumsuzluklarına rağmen kalburüstü izlenebilecek bir dizi diyebilirim. Söyleyebileceğim son söz ise Ascension; mükemmel bir ilk bölüm, vasat bir ikinci bölüm ve kötü bir finale sahip, potansiyelini heba etmiş bir dizi …

Ascension 

Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Stephen Williams

Senaryo: Philip Levens, Adrian Cruz

Oyuncular: Tricia Helfer, Gil Bellows, Brian Van Holt, Andrea Roth, Brandon P. Bell, Jacqueline Byers, Tiffany Lonsdale

İMDB Puanı: 7,4 (520 Oy)

 

Diziden Kareler