Yeni bir Ramazan ayı başlangıcındayız. 11 ayın sultanı olarak nitelendirdiğimiz bu hayırlı ay; kardeşlik, hoşgörü ve oruç ayıdır.

Oruç; biz insanların nefisleri ile bir mücadele ve bir nevi bedenimizin zekatıdır. Bir yılı 12 ay olarak bizlere ihsan eden Allah, bu bir ayı da oruç tutarak; hem bedenimizi hem de ruhumuzu arındırmamız için bizlere hediye olarak sunmuş.

Oruç tutmak demek aç kalmak demek değildir. Ruhumuzun ve bedenimizin bir bütünlük halinde, uyum içerisinde nefsani duygulardan uzak durması demektir. Oruç tutup, diğer günahları işlemeye devam etmek, tuttuğumuz orucu zedelemektedir.

Açlık, susuzluk belki de sigara içememenin getirdiği stresi; etrafımızdaki insanlara kızarak, kalplerini kırarak yaşamamalıyız.

Ramazan sabır ayıdır. Aç inanları anlamak, insani duygulardan uzaklaşıp melekleşme ayıdır.

Eski Ramazanlar elbette her geçen gün kendini aratır oldu. Bizler yine de elimizden geldiğince bu bereket ayını iyi değerlendirmeye bakalım. Çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım ederek, öksüz ve yetimleri sevindirerek, arkadaş ve eş dostumuzla iftarlarda bir araya gelerek en güzel şekilde geçirmeye çalışalım.

Oruç tutanlar kadar tutmayanlar da olacağı için, bizim onlara saygı duyduğumuz gibi onların da bize saygı duymalarını rica ediyoruz.

Ramazan ayının; tüm İslam alemine hayırlı olmasını, kardeşlik, yardımlaşma ve birliğimizi sağlaması temennisiyle Ramazan ayınızı kutluyorum…