Mükerrem Mete ismini daha önce hiç duymamıştım. Yıllar önce iş arkadaşlarımdan biri hediye etmişti “İlmin Kapısı İmam Ali’den Yöneticilere” isimli bu kitabı. Kitaplığımda okunmayı bekleyenler arasında yıllarca beni bekledi durdu, ta ki düne kadar.

Kitapta, Hz. Ali’nin Mısır’a Vali olarak atadığı Malik B. Eşter’e yazdığı bir emirname ve halifelik dönemindeki hutbelerine yer verilmiş. İnanç, Adalet, Dürüstlük ve Yöneticilik üzerine çok ama çok önemli tavsiyeler var bu emirnamede.

Kitabı okumaya başladığımda, yeni Vali Malik B. Eşter’e verilen tavsiye ve uyarıları, günümüzün siyasetçilerine, devlet adamlarına ve yöneticilerine uyarlamaya çalıştım. Sanki bizlere hitaben yazılmış gibi düşündüm ve sonuç içler acısı. Yapmaktan sakının ve uzak durun denilen ne varsa maalesef bizler neredeyse hepsini yapıyoruz. Yapın, bunlara uyun denilen hiç bir şeye de uymuyoruz.

Hz. Ali, peygamber efendimizin hem amcasının oğludur, hem de ilerde damadı olmuştur. Peygamber efendimizin kızı Fatma ile evlenmiş Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in de babasıdır. İlk müslümanlardan ve ilk müslüman çocukdur. Peygamber efendimiz O’nu küçük yaşta yanına almış ve hep yakınında tutmuştur. Dürüstlük, adalet ve iman abidesidir Hz. Ali…

Peygamberimizden sonra gelen  dört halifenin sonuncusudur ve şehit olarak vefat etmiştir. Hayatı ibret verici detaylarla doludur.

Kitap, küçük olmasına rağmen içerdiği bilgiler bir hayli büyük. Ben sıkılmadan, severek ve ilgiyle okudum. Herkesin mutlaka ve mutlaka okuması gereken bir kitap!