İstanbul Hatırası, Ahmet Ümit’in Baş komiser Nevzat karakterini bir kez daha kullandığı ve İstanbul’un tarihi geçmişi ile iç içe geçen polisiye hikayeyi harmanlayarak bizlere sunduğu bir roman.

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Ahmet Ümit’in beklenen romanı. İstanbul Hatırası, romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

Türk Edebiyatında Ahmet Ümit denilince akla ilk gelen Baş komiser Nevzat, ve polisiye romanlarıdır. Elbette sadece bunlardan ibaret değildir Ahmet Ümit’in eserleri. Neredeyse her romanında farklı bir hikaye, farklı bir bilinmeyen ve farklı mekanlar vardır.

Ümit’in en sevdiğim yönleri; sade ve akıcı bir üslupla yazılarını yazması. Okuduğum hiç bir kitabında sıkılmadım yada dili bana ağır gelmedi. Zaten Ahmet Ümit hikayelerini düz bir çizgide anlatmak yerine, önceden hazırladığı bir kurguyla anlatmayı seven bir yazar. Hep gizemli bir yanı olmuştur kitaplarının.

Detaycı bir yazardır ayrıca Ahmet Ümit. Olayların geçtiği mekanları bizzat gezer, iyice etüd eder, mekanların bu gününü ve dününü iyi bilen kişileri bulur ve onları dinler. Tarihi araştırmalarını çok derinlemesine yapar. Ve hikayedeki kahramanlar aracılığı ile derlediği tarihi bilgileri bize aktarır.

Ahmet Ümit Kimdir?

Polisiye roman denince akla gelen ilk Türk yazar olan Ahmet Ümit 1960 yılında Gaziantep’te doğdu. Yazarlığa dergilerde yazdığı öyküler ile başladı. Daha çok politika ile ilgilenirken şiire merak sardı ve 1989 yılında Sokağın Zulası isimli şiir kitabını yayınladı. Daha sonra kültür sanat dergisi çıkartan ve bir çok dergide şiir, öykü ve yazılar ünlü yazar çalkantılı geçen gençlik yıllarından sonra kendini tamamen yazarlığa verdi.

1992 yılında il öykü kitabı olan Çıplak Ayaklıydı Gece kitabını yayınladı. Ardından Bir Ses Böler Geceyi ile ilk romanına imza attı. Ardından yayınladığı Masal Masal içinde kitabı ile herkes tarafından tanınmaya başladı.

1996 yılında yayınladığı ilk polisiye romanı olan Sis ve Gece ile tüm Türkiye’nin tanıdığı bir yazar haline geldi. Ardından bir çoğunluklu olarak polisiye romanlardan oluşan bir çok esere imza atan Ahmet Ümit günümüzün en iyi polisiye roman yazarlarından biridir.

Ahmet Ümit’in Eserleri

Ahmet Ümit Romanları / Kitapları
Sokağın Zulası – 1989
Çıplak Ayaklıydı Gece – 1992
Bir Ses Böler Geceyi – 1994
Masal Masal İçinde – 1995
Sis ve Gece – 1996
Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 – 1997
Agatha’nın Anahtarı – 1999
Kar Kokusu – 1998
Patasana – 2000
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir – 2002
Kukla – 2002
Beyoğlu Rapsodisi – 2003
Aşk Köpekliktir – 2004
Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü – 2005
Kavim – 2006
Ninatta’nın Bileziği – 2006
İnsan Ruhunun Haritası – 2007
Olmayan Ülke – 2008
Bab-ı Esrar – 2008
İstanbul Hatırası – 2010
Başkomser Nevzat 3: Davulcu Davut’u Kim Öldürdü ? – 2011
Sultanı Öldürmek – 2012
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi – 2013
Elveda Güzel Vatanım – 2015