Kelile ve Dimne, Tam 1700 yıl önce yazıldığı tahmin edilen bir kitap. İçeriğinde zamanın krallarına, imparatorlarına öğütler, iyi insan olmak, adil ve adaletle yönetmek gibi tavsiyeler yer alıyor.

İlginç bir kitap. La Fonten ve Andersen’in masalları vardır; hayvanların konuştuğu. Bence her iki yazar da Beydeba’nın kitabından görerek böyle bir anlatım tekniğine gitmiş.

Kelile ve Dimme, çevirisi aslından daha meşhur olar bir dünya klasiği. Aslı Sanskritçe Pançatantra (Dört Öğüt) adlı kitaba dayanan bu eser ünlü müslüman düşünür ve mütercim İbnü’l-Mukaffa tarafından Pehlevi verisiyonundan Arapça’ya çevrilmiş. Hint hükümdarı Debşelim tarafından bilge Beydeba’ya (Bidpai) yazdırılan bu kitap aslında bir ahlak ve siyaset kitabıdır.

Kitapta bir vezir Kralına öğüt verirken hemen iki hayvanın hikayesini anlatmaya başlıyor; sonra o iki hayvandan biri diğerine başka bir hayvan örneği ile nasihat ediyor. Bazen hikayeler o kadar iç içe geçiyor ki kim kime nasihat ediyor akılda tutmak zor. Kitabı okurken İnception “Başlangıç” filminin içindeyim sandım kendimi 🙂

Belli bir noktadan sonra bu hayvablar üzerinden verilen nasihatler kendini tekrara başlıyor ve kitap sıkı olmaya başlıyor.

Her şeye rağmen kitap,büyük bir dünya klasiği ve okumanızı tavsiye ederim.

Kitabın Künyesi:

Çevirmen: Ulvi Murat Kılavuz
Yayın Tarihi 2009-07-10
ISBN 9753555210
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 254
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 14 x 21 cm
Bu üründen 323 adet satılmıştır.