Ömer Seyfettin; edebiyatımızın ölümsüz isimlerinden biridir. Daha ilkokul çağlarımızdan tanırız O’nu. Kaşağı ve Falaka hikayelerini okumayan yada duymayanımız yoktur sanırım.

Onun hikayeleriyle geçmişe gideriz, çocukluğumuzun en masum ve hayta zamanlarında yeniden gezeriz, kültürümüzü hor görenlere inceden dokundurmalarını hissederiz.

Bu kitapta, Ömer Seyftettin’in farklı dönemlerde yazdığı hikayeler bir araya getirilmiş. Toplam 16 hikayeden oluşuyor kitap. Bir-ikisi dışında diğer hikayeler yetişkinlerin okumasına uygun hikayeler genellikle. Hikayeler arasında “Beyaz Lale” isimli bir hikaye var ki; beni en çok etkileyen hatta sarsan bu oldu. Beyaz Lale’de Osmanlı İmparatorluğu’nun son deminde Bulgaristan’da yaşayan Türkleri anlatıyor Ömer Seyfettin.  Onlara yapılan soykırımı, tecavüzleri ve işkenceleri. Hikaye’den çok o gün gerçekten yaşananları anlatmış sanki bizlere. Okurken sarsılmamak elde değil.

Her biri birbirinden zevkli ve akıcı hikayeleri okumadıysanız, mutlaka okuyun derim!

Ömer Seyfettin Kimdir?

Türk dili ve edebiyatında sadeliğin en büyük savunucularından, kısa hikâyeciliğin duayenlerinden olan Ömer Seyfettin; 11 Mart 1884 tarihinde Balıkesir’in Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir.İlkokul yıllarını mahalle mektebinde başlayan Ömer Seyfettin’, babasının görevi dolayısıyla sürekli olarak yaşadıkları yerleri değiştirmek zorunda kalmışlardır. İstanbul’’a yerleştikten sonra Mektep-i Osmaniye’ye kaydoldu. Daha sonra da Askeri Baytar Rüştiyesi’ne kaydı alındı. Buradan mezun olduktan sonra Edirne Askeri İdadisi’ne devam etti ve buradan da mezun oldu. Daha sonra Mektep-i Harbiye-i Şahane’ye başladı ve buradan da mezun oldu.

Okulunu bitirince ilk görev yeri olarak Selanik’’teki Üçüncü Ordu’da göreve başladı. İçindeki edebiyat ateşi sayesinde 1906 yılında İzmir Jandarma Okuluna öğretmen olarak atandı. Görev yaptığı İzmir’deki batılılardan Fransızca öğrenerek kendisini geliştirdi. Aynı zamanda Necip Türkçü’den milli edebiyat akımı hakkında fikirler edindi. 1909 yılında ocak ayında Selanik’’te Üçüncü Orduda göreve başladı ve burada da yazılarını yazmaya devam etti. Selanik’te görev yaptığı sıralarda çıkmakta olan Hüsün ve Şiir dergisinin ismi Genç Kalemler olarak değiştirildikten sonra Ömer Seyfettin ilk başyazısı olarak nitelendirdiği Yeni Lisan isimli yazısını imzasız olarak bu dergide yayımlamıştır. Bu yazısı ile kendini ve fikirlerini genişleten Ömer Seyfettin’in Yeni Lisan adlı yazısı, Mili Edebiyat akımının başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Yazılarına gösterilen ilginin sebebi olarak, halkın konuştuğu dil ile yazılar yazması, Türkçenin kendi kurallarına uygun olarak yazılmasını savunması ve Arapça ve Farsçayı kullanmaktan kaçınması etkili olmuştur. Yazılarındaki üslup ve kullandığı sade Türkçe dolayısıyla Ziya Gökalp ve Ali Canip Yöntem ile birlikte Milli Edebiyat akımının öncüleri arasındaki yerini almıştır. İlerleyen zamanlarda Yeni Mecmua adlı gazetede yayınlanan öyküleri ününe ün katmıştır. Yazdığı yazılarda toplumun temeline inmesi ve toplumsal olaylara yer vermesi her kesimden okuru olmasını ve tüm okurların kendisini sevmesini sağlamıştır.

Ömer Seyfettin’in eserlerinden bahsedecek olursak;4083_mer_seyfettin_yalniz_efe

Romanları;
Ashab-ı Kehfimiz
Yalnız Efe
Efruz Bey.

Öyküleri;
Harem
Yüksek Ökçeler
Gizli Mabed
Beyaz Lale
Asilzadeler
İlk Düşen Ak,
Mahçupluk İmtihanı
Dalga
Nokta
Tarih Ezeli Bir Tekerrür’dür

Şiirleri;
Ömer Seyfettin’in Şiirleri ( ölümünden sonra Abdullah Tansel tarafından derlenerek yayınlanmıştır.)

İncelemeleri;
Yarınki Turan Devleti
Türklük Mefrukesi
Milli Tecrübelerden Çıkarılmış Ameli Siyaset ve son olarak ta
Türklük Ülküsü