Yusuf ile Züleyha – Kalbin Üzerinde Titreyen Hüzün, Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu’nun okuduğum ikinci kitabı. Nun Masalları kitabı ile tanımıştım Bekiroğlu’nu. Kendine has bir dili var Hoca’nın. Osmanlıca sözcükleri ustalıkla hikayelerin arasına serpiştiren, standart dışı bir anlatım gücü var karşımızda.

Yusuf ile Züleyha’nın hikayesini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Yusuf’un kıskanç abilerince kuyuya atılıp, babaları Yakub’a kurt parçaladı diyerek kanlı bir gömlek götürmeleri ve Hz. Yakub’un acıdan kör olması.

Kuyudan çıkarılarak Mısır’a giden bir kervana alınır Yusuf ve köle olarak Züleyha’nın evine girer. Büyüdükçe artan güzelliği dillere destan olur. Züleyha içten içe bir aşk besler Yusuf’a. Bunu duyup kendisini kınayanları evinde toplar Züleyha. Birer portakal ve keskin birer bıçak koyar kadınların önlerine. Ve Yusuf’u içeriye çağırır. Yusuf’u gören kadınlar hayretler içerisinde Onu izlerken ellerini keserler ve Züleyha’ya hak verirler.

İçinde büyüyen aşk ve nefsani duygularına daha fazla hakim olamayan Züleyha odasına çağırır Yusuf’u ve üzerine gider. Yusuf kaçmaya çalışırken gömleği yırtılır ve haklı olmasına rağmen zindana atılır. Tam 12 yıl geçirir Yusuf zindanda. Kendisine rüyaları yorumlama ilmi verilir.

Bir rüya görür Firavun ve hiç kimse bunu yorumlayamaz. Yusuf’a gider bu rüya ve Yusuf yorumlar. Firavun zindandan çıkarır Yusuf’u ve görev verir Mısır Devletinde. Hazineden sorumlu olur Yusuf.

Kıtlık vuran Kenan ilinden kardeşleri gelir huzuruna; yardım dilemek için. Yusuf tanır abilerini ama onlar bilmez Yusuf’u. Yakub’a haberi gider Yusuf’un, kokusu gider ve Yakub’un gözleri açılır.

Ailesini yanına alır Yusuf ve abilerini affeder.

Bu süreçte Züleyha ise bir dilenci gibi olmuştur. Yaşlanır, güzelliği ve zenginliği yok olur. Yusuf’un Rabbine iman eder, af diler. Yusufla karşılaşır ve duası kabul olur Züleyha’nın. Tekrar genç ve güzel bir kadın olur, kendini insanların yardımına adar. Yusuf ile evlenir ve mutlu olurlar.

Kitap oldukça akıcı, ben aynı gün içerisinde bitirdim. Bittiğinde üzerinde biraz düşündüm daha önce de okuduğum ve bildiğim hikayeyi. Anlatım olarak farklı ama beni sarstı mı yada günlerce üzerinde düşünmemi sağladı mı? Hayır! Belki de hikayeye aşina olduğumdandır.

Kur’an ve hadislerde Yusuf’un Züleyha ile evlendiğine dair hiç bir bilgi yer almamakta. Ancak dilden dile günümüze kadar aşk hikayesine dönüşerek anlatılmakta. Ki aslında bu kıssadaki asıl mesaj Yusuf’un Allah’a teslim olması ve iffetini korumak uğruna 12 yıl zindanda kalması.

Kitabın aklımda gelen bir cümlesi: ” Züleyha ne kadar ateşse Yusuf o kadar iffetti.”

Sonuç olarak sıkılmadan okuyabilirsiniz Yusuf ile Züleyha’yı. Ben yazarın Nar Ağacı ve Mücella’sını daha fazla merak ediyorum ve fırsat bulduğumda okumak istiyorum.

Kitabın Künyesi:

Yayın Tarihi 2016-04-08
ISBN 9753625579
Baskı Sayısı 60. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 224
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu Kimdir?

3 Mayıs 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlk ve orta tahsilini aynı kentte yaptıktan sonra Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1979). Dört yıl lise öğretmenliği yaptı. KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak girdi. (1985). Orhan Okay yönetiminde sürdürdüğü “Halide Edib Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili” konulu doktorasını tamamladı (1987). Aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. “Şair Nigâr Hanım” konulu çalışmasıyla doçent oldu (1995). 1998’den itibaren aynı fakültede açılan Türkçe eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Nazan Bekiroğlu 4 mayıs 2001’de profesör olmuştur.

Yazarın Kitapları